Předchozí | Dalšístrana / 6 12-24 z 64 novinek
KONCERT K VÝROČÍ DOM ZUŠ JESENÍK

KONCERT K VÝROČÍ DOM ZUŠ JESENÍK

V sobotu 16.4.2016 ve 14.30 hodin se v sále MěÚ Jeseník uskutečnil slavnostní koncert Dechového orchestru mladých ZUŠ Jeseník a to u příležitosti 45 let od vzniku.
Pod taktovkou Tomáše Uhlíře, Milana Domese, Vladimíra Vraňovského a hostujících dirigentů Aleše Podařila z Brna a Marka Prášila z Ostravy zazněly nejdříve skladby současných českých autorů /Zámečník, Staněk, Machek, Zedník/ a skladatelů zahraničních /Williams, Haan/. V sólových skladbách se blýskli trumpetisté Tibor Novotný a Filip Slovák a klarinetista Jan Bartoň.
Ve druhé polovině koncertu orchestr zavzpomínal na nedávnou cestu do Číny a po Gershwinově Rapsodii v modrém již přišel čas pro hosta Tomáše Savku – finalistu první řady Česko hledá Superstar a držitele ceny Thálie za nejlepší muzikálový výkon roku 2014. Ten za doprovodu orchestru předvedl celkem 3 světoznámé písně a vysloužil si ovace zaplněného sálu. Koncert zpříjemnily v několika skladbách mažoretky Crazy Girls ze SZUŠ taneční s.r.o. Jeseník pod vedením Zuzany Fritscherové, průvodního slova se ujal nepřekonatelný Jan Štelcl. Jako přídavek si pak posluchači vyslechli populární píseň Lady Carneval opět s Tomášem Savkou i s doprovodnou kapelou /Milan Domes – baskytara, Josef Kubáň – klavír, Antonín Slámka – elektrická kytara/.
A co čeká členy DOM ZUŠ Jeseník v nejbližších týdnech? Vystoupení na pietním aktu ke Dni vítězství 8.5., zkouška na monstrkoncert Kmochova Kolína, společně s mažoretkami vystoupení na zahájení lázeňské sezóny v Jeseníku a v Jeseníku-lázních, účast na festivalu v Bialej /PL/, na Kmochově Kolíně, na oslavách obce Mikulovice a na festivalu mládežnických dechových orchestrů FIJO Cheb. 
Tomáš Uhlíř, uměl. Ved. DOM ZUŠ Jeseník

KONCERT PRO JUBILANTA

KONCERT PRO JUBILANTA

V sobotu 21. listopadu 2015 se ve 14.30 hodin uskutečnil v Kongresovém sále PLL a.s. Jeseník koncert Dechového orchestru mladých ZUŠ Jeseník s podtitulem „Vše nejlepší, pane Vraňovský!“

Před zcela zaplněným sálem zazněly v podání jesenického orchestru skladby nestorů české koncertní dechové hudby, u jejichž řízení se za dirigentským pultem vystřídali Milan Domes, Tomáš Uhlíř i Vladimír Vraňovský. Nechyběly ani mažoretky SZUŠ taneční s.r.o. Jeseník pod vedením Zuzany Fritscherové a skvělý moderátor Jan Štelcl.

V průběhu koncertu popřáli jubilantovi k jeho 80-tým narozeninám představitelé Města Jeseník – starosta Ing. Adam Kalous, místostarostka Mgr. Bc. Zdeňka Blišťanová, dále ekonomická ředitelka PLL Bc. Jitka Matušková, bývalá ředitelka ZUŠ Zdeňka Kainarová, současné vedení orchestru, předseda SPU Mgr. Jiří Bartoň, František Surmík a další gratulanti z řad bývalých či současných členů orchestru, kolegů i posluchačů.

Koncert pro jubilanta se uskutečnil za finančního přispění Města Jeseník.

Nezbývá, než ještě jednou popřát „VŠE NEJLEPŠÍ, PANE VRAŇOVSKÝ!“

Koncert pro Světlušku

Koncert pro Světlušku

12.10.2015 - 19.00 hodin - Kaple Jeseník

účinkují: Iveta Trojanová - hoboj, Kurt Neubauer - trombon, Radana Beláková - klavír, Michal Pášma - kontrabas, Ema Mikešková - zpěv a Jan Bartoň - klarinet

Výtěžek z koncertu bude na místě předán nadaci Světluška

Koncert rodin

Koncert rodin

Je sobota 18. února 2017 odpoledne. Hala Léčebného domu Priessnitz se rychle plní posluchači a vládne zde čilý ruch a mírná nervozita. Hudebníci ve slavnostním koncertním oblečení zkoušejí části svého vystoupení a dolaďují poslední detaily. Páni zvukaři připravují mikrofony a řeší všechny případné problémy… Tak nějak vypadala atmosféra těsně před začátkem „Koncertu rodin“ v Priessnitzových léčebných lázních.

A v 16 hodin to vypuklo. Jedno krásné vystoupení střídá druhé. Děti, maminky, tatínci, sourozenci a prarodiče zpívají a hrají s obrovským nasazením. Jednotlivé rodinné týmy jsou sladěny nejen svým oblečením, ale hlavně pocitem sounáležitosti a chutí ukázat, jak jim to společně jde. V očích posluchačů lze mnohdy spatřit slzy dojetí i radost a překvapení nad krásnými výkony všech vystupujících. Bohatý program se svižně line od krásných lidových písní přes vážnou hudbu, moderní úpravy populárních melodií až k vlastní autorské tvorbě. Jednotlivá vystoupení příjemně propojuje moderátorská trojice sourozenců Trunečkových. Na všech účinkujících je vidět veliká úleva a zároveň hrdost, že to dokázali. Společně strávený čas nebyl marný.  Z koncertu si vystupující rodiny odnášejí nejen krásný diplom z dílny výtvarnice Ivy Svobodové, ale hlavně skvělý pocit, že je hudba spojila…

Všichni malí i velcí umělci, kteří se Koncertu rodin zúčastnili a dali tak krásný příklad ostatním hudebním rodinám, si zaslouží veliké poděkování a obdiv. Obrovský dík patří i všem učitelům ZUŠ Jeseník, kteří vystoupení pomáhali připravit, dále pak zvukařům Jaromíru Staňkovi a Davidu Žichovskému, panu Marku Dostálovi, který vše natáčel, fotografům Eduardu Klanerovi a Janě Průšové, jež byla zároveň i autorkou plakátu, a také mnohým dalším pomocníkům, kteří dohlíželi na přípravu a hladký průběh celého koncertu. Děkujeme rovněž Priessnitzovýcm léčebným lázním a Spolku přátel umění při Základní umělecké škole v Jeseníku za podporu této krásné a smysluplné akce.

                                                                                                                             Dana Macečková

Krajská přehlídka talentovaných klavíristů

Krajská přehlídka talentovaných klavíristů

Dne 14. dubna 2016 se na Základní umělecké škole v Zábřehu konala Krajská přehlídka talentovaných klavíristů, na které předvedlo své umění 67 žáků a studentů. Z naší školy se zúčastnili Klára Kovářová ze třídy p. uč. Mgr. Dalimily Kaňkové a Michal Straka, žák p. uč. Karoliny Vysikan. Michal Straka získal za své vystoupení Cenu publika. Všem zúčastněným blahopřejeme a děkujeme za výbornou reprezentaci naší školy.
                                                                                                                                                            L. Polcrová

Mimořádný koncert Kytarového orchestru ZUŠ Jeseník 8.4.2016

Mimořádný koncert Kytarového orchestru ZUŠ Jeseník 8.4.2016

V pátek 8. dubna navečer bude patřit Kongresový sál Priessnitzových léčebných lázní Jeseník Kytarovému orchestru místní Základní umělecké školy. Alternativní orchestr, který má již svou tradici i historii – byl založen v roce 1998 - si na svůj jarní koncert pozval zajímavé hosty:

Kytarista Tomáš Pohl, který v současnosti studuje klasickou a flamencovou kytaru v Brně, stále ještě spolupracuje s naším orchestrem. Na tento koncert má připravenou trojici skladeb slavných skladatelů přelomu devatenáctého a dvacátého století.

Pěvecký sbor ZUŠ Jeseník Zvonky, který vede p. uč. Anna Beťáková. spolupracuje s Kytarovým orchestrem již mnoho let. Společně s Kytarovým orchestrem vystupoval na mnoha místech České republiky (Praha, Hradec Králové, Uničov, Opava) i v zahraničí (Francie, Chorvatsko, Polsko, Finsko).  

Slyšeli jste někdy akordeon za doprovodu kytarového orchestru? Na tomto koncertě máte možnost. Člen Kytarového orchestru a zároveň hráč na akordeon Vilém Juřena zahraje Mexický lidový tanec, který byl „ušit na míru“ právě pro tento koncert.  

Ukuleleband Jeseník je mladým dynamickým tělesem, které vzniklo z řad členů Kytarového orchestru. Můžete ho slyšet i na samostatných koncertech v Jeseníku a okolí.    

Kytarový orchestr má na svém programu také skladby z latinské Ameriky a některé z nich budou doplněny tancem. V řadách členů orchestru totiž zhruba před dvěma lety spontánně vznikla taneční skupina děvčat, která se na své vystoupení pilně připravuje.   

Průvodní slovo má připravené bývalý člen Kytarového orchestru a současný učitel kytary na ZUŠ Javorník Vít Hanulík.  

Děkujeme našim přispívatelům a sponzorům: Město Jeseník, AKRHK s.r.o., Czechproduct.cz s.r.o., Zemědělské družstvo Jeseník, Halen s.r.o., JUDr. Dagmar Kuželová, MUDr. Jaroslav Novotný, Ing. Jaromír Bubík, Květinka Iris, Autodoprava B. Látal s.r.o., p. Ladislav Lukeš, p. Jaroslav Mikulecký, Horský hotel Skiland, p. Sylva Janhubová, Vesa s.r.o. Fitko Jeseník.

Koncert se koná dne 8. dubna 2016 v 19 hodin v Kongresovém sále Priessnitzových léčebných lázní Jeseník. 

Více se o Kytarovém orchestru můžete dozvědět na www.ko.jesenik.com

Václav Dvořák

MÍSTO MÚZ A UMĚNÍ - Výstava moderního umění

MÍSTO MÚZ A UMĚNÍ - Výstava moderního umění

Slezské Rudoltice potřetí

také letos byl výtvarný obor naší Základní umělecké školy Jeseník pozván k účasti na velké prázdninové výstavě, která se koná už potřetí na zámku ve Slezských Rudolticích za účasti renomovaných fotografů, grafiků, sochařů a malířů. Výtvarný obor si váží takové možnosti, proto se na tuto akci dobře připravil. Jednotlivé třídy reprezentují kolekce grafik – vícebarevných linorytů. My učitelé máme také svoje zastoupení, Jana Krhánková vystavuje malby akrylem- Zahrady, Iva Svobodová se prezentuje olejomalbou a keramickým objektem a Jan Hanulík instaloval cyklus svých prací neobvyklým způsobem tak, že tvoří  z jednotlivých olejomaleb zajímavý celek s dalším obsahem. Výstavu zahájili pořadatelé v sobotu, 13.6.2015 a to za účasti Smyčcového orchestru Jeseník naší školy,  který pod vedením Františka Mecha svým vystoupením zazářil a sklidil uznání od všech posluchačů. Na slavnostním odpoledni nechyběla ani výtvarná dílna, kterou jsme pro děti připravili v zámecké zahradě. Vernisáž pokračovala různými vystoupeními /také šermířská představení/ až do neděle. Co dodat? Výstava potrvá do konce září, proto Vás zveme na pěkný výlet s neobvyklým uměleckým zážitkem.

Mgr. Jana Krhánková

Muzité 2018 - Smyčcový orchestr Jeseník v Bulharsku po roce opět první!

Muzité 2018 - Smyčcový orchestr Jeseník v Bulharsku po roce opět první!

V bulharském městě Sozopol se ve dnech 5. – 15.7.2018 konal 13. ročník multižánrového soutěžního festivalu „Muzité“. Festivalu se zúčastnilo přes 40 souborů z Bulharska, Gruzie, Ruska, Makedonie, Srbska, Chorvatska, Lotyšska, Litvy, Estonska aj. Naší vlast na festivalu zastupoval pouze Smyčcový orchestr Jeseník, který pozvánku do Bulharska dostal již potřetí ve své historii. Multižánrovost festivalu byla opravdu ohromující. Soubory byly rozděleny do kategorií podle svého uměleckého zaměření – výtvarné umění, tanec, zpěv, divadlo, hudba aj. Každý večer pak probíhala soutěžní vystoupení mladých umělců.
Smyčcový orchestr Jeseník se předvedl na festivalu hned třikrát. Poprvé měl koncert před plně obsazeným hledištěm v nádherném letním divadle Apollonia v centru starobylého města Sozopol, kde jeho koncert poslouchalo zhruba 600 posluchačů. Podruhé se mladí muzikanti předvedli na soutěži, kde porotu okouzlili svou naprosto bezchybnou hrou a hudebním výrazem. Na předávání ocenění pak dirigent orchestru František Mech převzal diplom a pohár za první místo v soutěži v kategorii klasické hudby, dále si orchestr vysoutěžil zvláštní cenu poroty, cenu Ruského institutu v Burgasu a zvláštní cenu od Confucius institute. Dirigent orchestru si také odnesl zvláštní cenu za vysoký profesionální úspěch v umělecké činnosti. Třetí vystoupení orchestru následovalo po předávání ocenění na galakoncertu, na kterém se představili laureáti soutěže.

Hráči orchestru samozřejmě nejen hráli na festivalových koncertech, ale také zkoušeli nové skladby i  Českou mši vánoční J. J. Ryby, na kterou se mohou těšit posluchači opět tento rok v zimě. Jinak se také pilně slunili na krásných sozopolských plážích, chodili na výlety a sledovali veškeré festivalové dění.

Na závěr chci poděkovat sponzorům a přispěvatelům našeho orchestru, jimiž jsou: Město Jeseník, Olomoucký kraj, Fenix a.s., Omya s.r.o. a také Milanu Szkipalovi a jeho autobusové dopravě za bezchybnou a klidnou dopravu našeho orchestru.

                                                                                                                             Mgr. František Mech - dirigent SOJ

NOVÁ UČEBNA BICÍCH NÁSTROJŮ

NOVÁ UČEBNA BICÍCH NÁSTROJŮ

Pro všechny žáky studijního zaměření Hra na bicí nástroje je od 1.9.2016 k dispozici nová učebna bicích nástrojů. Vznikla v suterénu druhé budovy ZUŠ Jeseník, O. Březiny 45 a kromě výborných akustických a izolačních vlastností je vybavena bicí soupravou a zvukovou aparaturou, přičemž se do budoucna bude dále modernizovat.

S novou učebnou bicích přichází mezi dosavadní učitele bicích nástrojů Milana Domese, Tibora Novotného a Tomáše Uhlíře posila v podobě bývalého absolventa naší školy Petra Macečka, t. č.  studenta oboru bicí nástroje na JAMU v Brně /Katedra jazzové interpretace/.

OBČASNÍK - květen 2016

OBČASNÍK - květen 2016

Občasník 2017

Občasník 2017

Co je nového na ZUŠ Jeseník? Co se událo a co se chystá? Kam vyrazí orchestry?

Na všechny tyto otázky dostanete odpověď a ještě mnoho jiného se dozvíte v novém občasníku ZUŠ Jeseník.

OBČASNÍK ZUŠ Jeseník č. I/2015

OBČASNÍK ZUŠ Jeseník č. I/2015

Předchozí | Dalšístrana / 6 12-24 z 64 novinek